З появою наприкінці 1970-х років першого пароконвектомата кардинально змінилася організація процесів приготування їжі на професійних кухнях ресторанів, пекарень, кондитерських та інших об’єктів громадського харчування в усьому світі.
За допомогою цього пристрою можна готувати найрізноманітніші страви – від хрустких булочок і складних десертів до запікання молочних поросят або свинячих ребер на грилі. У процесі приготування страв на внутрішніх поверхнях робочої камери осідає жир, накопичуються залишки продуктів та інші забруднення, які необхідно регулярно усувати.
Як мити пароконвектомат, щоб він завжди був готовий до роботи, яку хімію використовувати і як досягти ідеальної чистоти, розглянемо в цій статті.
Важливість регулярного та правильного миття пароконвектомату
Миття пароконвектомата – обов’язкова процедура для працівників професійної кухні. Протягом зміни на стінках внутрішньої камери обладнання накопичується велика кількість жирових сполук та інших забруднень. Якщо кухар помилився в налаштуваннях і продукти пригоріли, утворюються складні плями з нагаром і залишками продуктів харчування, які також потрібно видаляти.
Згідно з санітарними нормами, чищення пароконвектомата має виконуватися наприкінці кожної робочої зміни. Неприпустимо залишати забруднені поверхні, адже вже за кілька годин робоча камера пароконвектомата стане ідеальним середовищем для росту й розвитку бактерій і різних шкідливих мікроорганізмів.
Також варто врахувати, що пароконвектомат – це багатофункціональна техніка, тому сьогодні в ньому можуть готувати смажене м’ясо, а завтра пекти багети. Якісне очищення пристрою запобігатиме можливому змішуванню запахів і забезпечить гігієнічність обладнання.
Існує два способи очищення обладнання – автоматичний і ручний, тому перед тим, як мити пароконвектомат, необхідно розібратися з режимами очищення, що підтримуються, і приготувати відповідну хімію.
Крім самої камери очищення потребують елементи внутрішньої комплектації – листи, решітки, а також ущільнювач дверей.
Особливості автоматичного миття пароконвектомату
Нові моделі пароконвектоматів преміум-класу оснащені системою автоматичного очищення, що суттєво економить сили та час персоналу. Здебільшого достатньо завантажити в спеціальні відсіки засоби для чищення, вибрати відповідну програму і запустити процес. Через деякий час обладнання буде очищено від бруду, продезінфіковано і готове до наступного використання.
Чудовим прикладом слугує інноваційна система очищення iCareSystem AutoDose, яка використовується в німецьких пароконвектоматах Rational. Власники техніки, яка підтримує цю опцію, взагалі не переймаються тим, як правильно мити пароконвектомат, адже за них це робить автоматика. Ознайомитися докладніше з інноваційною автоматичною системою очищення можна в цій статті.
Яку хімію використати?
Чим мити пароконвектомат, якщо він підтримує систему автоматичного очищення? Для цього передбачені спеціальні таблетки, які бувають двох видів:
- Мийний засіб – містить концентрований луг, ПАР та інші хімічні сполуки, які забезпечують швидке й ефективне видалення жирових забруднень та іншої органіки.
- Ополіскувач – основу засобу становить кислота, яка видаляє залишки лугу після чищення, забезпечуючи стерильність і гігієнічність внутрішньої камери пароконвектомата.
Як очистити пароконвектомат від накипу? Для цього є особливі таблетки, які закладаються в спеціальні ніші перед очищенням. В окремих випадках така таблетка може використовуватися як засіб «2-в-1» – як ополіскувач і засіб для декальцинування.
Вибір програми
Як мити пароконвектомат Rational і яку саме програму обирати, розглянемо на прикладі обладнання, оснащеного автоматичною системою очищення iCareSystem.
Перед тим, як чистити пароконвектомат, необхідно звільнити робочу камеру від дек, решіток, гастроємностей та інших аксесуарів. Після цього потрібно на дисплеї вибрати одну з 6 програм:
- Три основні – залежно від ступеня забруднення камери (слабке, середнє, сильне).
- Три додаткові – швидка (проміжне очищення), ополіскування без таблеток і очищення від накипу.
У сучасних пароконвектоматах Rational система сама визначає ступінь забруднення і рекомендує конкретну програму. Кількість використовуваної хімії також залежить від режиму очищення.
В окремих моделях реалізована подвійна шкала, яка візуально показує ступінь забруднення в колірному спектрі від зеленого (мінімальні забруднення) до червоного (максимальні забруднення). Верхня шкала вказує на необхідність очищення від накипу, а нижня показує стан робочої камери.
Ручне миття пароконвектомату
Пристрої, які не оснащені системою автоматичного очищення, необхідно мити вручну. Щоб полегшити цей процес, інженери німецького виробника Rational обладнують свої пароконвектомати висувним шлангом з душовою насадкою, завдяки якому можна легко і швидко змити залишки хімії.
Сам процес не складний, просто вимагає від персоналу більше часу і зусиль порівняно з автомийкою.
Чим можна мити пароконвектомат вручну?
Чим мити пароконвектомат всередині в ручному режимі? Для цього передбачені спеціальні рідкі засоби для чищення, які діляться на три групи залежно від призначення – мийний, ополіскувач, рідина для видалення накипу.
Заборонено використовувати звичайну побутову хімію, порошки, а також щітки з жорсткою щетиною і губки з абразивною поверхнею.
Покрокова інструкція з ручного миття пароконвектомата
Перед початком процесу очищення пароконвектомата необхідно переконатися, що обладнання охололо, а у вас є потрібна хімія, м’яка губка і захисні рукавички.
Миття пароконвектомата вручну передбачає такі етапи:
- Попередня підготовка. Для цього обладнання вмикається на +55 градусів і дається повна пара. Це так звана аквачистка, яка розм’якшить жирові відкладення для більш ефективного миття.
- Через 10-15 хвилин вимкнути обладнання і дочекатися, поки воно охолоне.
- Нанести м’якою губкою миючий засіб для пароконвектомату на всі внутрішні поверхні або розпорошити його за допомогою ємності з пульверизатором.
- Почекати близько 10 хвилин, поки почнеться хімічна реакція, а потім вимити пароконвектомат.
- Після використання хімії з високою концентрацією лугу рекомендується використовувати ополіскувач (концентрація і спосіб застосування вказані на упаковці).
- Змити залишки мийних засобів за допомогою вбудованого шланга з душовою насадкою.
Регулярне миття пароконвектомата з дотриманням рекомендацій виробника (вибір хімії та дозування) забезпечує дотримання санітарно-гігієнічних норм на харчовому виробництві, а також істотно подовжує термін служби обладнання.