Що таке пароконвектомат і його переваги на професійній кухні

А що буде, якщо поєднати конвекційну піч і приготування на пару? Така ідея в 1973 році прийшла інженерам німецької компанії Rational. Реалізувавши її, вони здійснили революцію у світі професійної кухні. Так з’явилися пароконвектомати Rational – унікальні апарати, функціонал і можливості яких покорили шеф-кухарів великої кухні.

З роками технології обладнання вдосконалювались, і в наші дні пароконвектомати стали популярною і незамінною технікою не тільки в ресторанах, відзначених зіркою Мішлен, але й на будь-якій, навіть на найкомпактнішій професійній кухні.

Слідом за Rational на ринку пароконвектоматів стали з’являтися й інші виробники обладнання. Однак і в наші дні техніка бренду залишається лідером галузі (занімає 50% всього ринку) і вважається еталоном якості, продуктивності та надійності.

Далі розглянемо, що таке пароконвектомат, для чого він потрібен і в чому переваги обладнання на будь-якій професійній кухні.

Що таке пароконвектомат?

Пароконвектомат – це різновид мультифункціонального професійного обладнання, яке в базовій конфігурації об’єднує режими приготування на пару, конвекційну піч, а також комбінований режим.

У моделях з розширеним функціоналом, окрім трійки стандартних режимів приготування, опційно можуть бути функції гриля, копчення, смаження, тушкування, запікання, приготування в низькотемпературному режимі, пастеризації. Наприклад, у моделях серій iCombi Pro.

Види пароконвектоматів

Окрім функціональних різновидів сучасні моделі пароконвектоматів відрізняються ще й конструкційними, а також технологічними нюансами. У серіях обладнання зустрічаються різні апарати, залежно від способу пароутворення, типу енергоспоживання, різновиду механізму управління, кількості рівнів завантаження, а також за призначенням (сфері застосування) обладнання. На цих особливостях пристроїв і зупинимося детальніше.

По типу пароутворення

  • Бойлерні. Що таке пароконвектомат бойлерного типу? Це апарат з бойлерним модулем, в якому підігрівається вода, утворюється пар, а потім оперативно і в великих обсягах подається в основну камеру апарата, де відбувається приготування страв. Наприклад, бренд Rational виробляє виключно моделі з бойлерним типом пароутворення.
  • Інжекторні. Моделі, в яких відсутній бойлер, а утворення пара відбувається в основній камері за рахунок прямої подачі води на тен через інжектори (форсунки).

По типу енергоспоживання системи

  • Електричні. Пристрої працюють від електричної мережі. Часто встановлюються в закладах, де неможлива установка газових систем.
  • Газові. Апарат працює за рахунок підключення до системи газопостачання. Відрізняються енергоефективністю (адже газ дешевший ніж електрика) і можливістю працювати навіть в умовах блекаутів.

По типу механізму управління

  • Сенсорні. Пристрої нового покоління з сенсорною панеллю управління. На сьогодні вважаються найбільш дорогими варіантами обладнання.
  • Цифрові. Популярні пароконвектомати з цифровою панеллю управління. З точки зору матеріальних витрат вважаються оптимальним рішенням в співвідношенні ціна/якість/зручність управління.
  • Механічні. Обладнання з механічними елементами управління. Відносяться до найбільш бюджетних варіантів і відрізняються максимальною простотою управління.

По кількості рівнів завантаження та габаритам

Кількість рівнів завантаження – це кількість гастроємностей, з якими пристрій може працювати одночасно. Фактично це говорить про продуктивність апарата – кількість порцій, які може приготувати система за один робочий цикл, за день, а також про його габарити.

Наприклад, пароконвектомати німецького бренду Rational, незалежно від кількості рівнів завантаження займають 1 квадратний метр площі на кухні. Тільки їх висота змінюється в залежності від кількості рівнів завантаження, передбачених у системі. Як правило, обладнання бренду в залежності від моделі має від 6 до 20 рівнів.

За призначенням

  • Гастрономічні. Для чого потрібен пароконвектомат гастрономічного типу? Таке обладнання має стандартний або розширений функціонал і опціонально має режими для приготування перших, других страв (від приготування на пару до гриля) і деяких десертів.
  • Універсальні. Поєднують функціонал гастрономічних і кондитерських моделей – в них можна готувати як перші і другі страви, так і різноманітну випічку. Тобто фактично універсальні моделі можуть працювати і як гастрономічне, і кондитерське обладнання.
  • Кондитерські. Таке обладнання виділяють як окремий вид пароконвектоматів, проте часто кондитерські моделі також мають і додатковий функціонал, дозволяючи при необхідності використовувати модель як гастрономічне обладнання.

Переваги пароконвектоматів на професійній кухні

Для чого потрібен пароконвектомат на професійній кухні? Практично для будь-яких кулінарних рішень. Такі пристрої вирішують безліч завдань в закладах сегмента HoReCa, шкільних столових, кафе третьої хвилі зі своєю випічкою і навіть невеликих кондитерських і пекарнях з домашньою або національною кухнею.

Від невеликих міні-пароконвектоматів до продуктивних моделей з 20 рівнями завантаження і можливістю приготування до 500 страв на день – пароконвектомати дозволяють в одному компактному пристрої поєднувати функціонал популярного обладнання для професійної кухні, компенсуючи не тільки витрати на покупку дорогих апаратів, але і раціонально використовуючи кожен сантиметр на кухні. І це все вдобавок до грамотних технологічних процесів приготування, продуктивності і швидкості приготування з збереженням смакових якостей і користі продуктів.

Режими роботи

Стандартно всі моделі пароконвектоматів мають три базових режими роботи, а саме:

  • Пароварка
  • Конвекційна піч
  • Комбінований режим (пар + конвекція)

А ось залежно від покоління і серії обладнання апарати опціонально можуть мати безліч додаткових опцій приготування, таких як:

  • Сковорода
  • Гриль
  • Копчення
  • Sous-vide (су-вид, під вакуумом)
  • Низькотемпературний режим
  • Пастеризація
  • тощо

Що можна готувати в пароконвектоматі

Пристрої дозволяють готувати перші і другі страви, сніданки, ланчи та вечері, а також як страви для веганів і вегетаріанців, так і м’ясні та рибні страви.

  • Готувати овочі і страви на пару, супи і інші перші страви
  • Запікати продукти
  • Готувати солодку і солону випічку
  • Готувати соковиті овочі і м’ясо на грилі
  • Готувати продукти в низькотемпературному режимі
  • Смажити і тушкувати продукти
  • Пастеризувати

При цьому сучасні моделі пароконвектоматів дозволяють не просто встановлювати температурні режими і регулювати обсяг подачі пари. Такі системи мають програмну настройку режимів приготування з можливістю задания параметрів приготування в 12 кроків для однієї страви. Це з одного боку відкриває свободу для авторських рішень у приготуванні страв, а з іншого – в рази спрощує використання системи персоналом. Наприклад, шеф-кухарю достатньо розробити авторську технологію приготування, задати параметри в функціоналі пристрою, а далі делегувати процес приготування персоналу.

Наостанок відзначимо, що таке обладнання для професійної кухні, як пароконвектомати в наші дні вважається еталоном професійного обладнання в закладах будь-якого формату і масштабу. Завдяки мультифункціональності і продуктивності, апарати вважаються вигідним рішенням для облаштування кухні будь-яких масштабів і закладів харчування практично будь-якого напрямку.

Джерела:

  • https://www.rational-online.com/uk_ua/products/